top of page

Çocukların dinleme ve izleme becerileri nasıl geliştirilir?

Güncelleme tarihi: 29 Oca

Çocuklara büyüme ve gelişimleri boyunca İngilizce öğretmek son derece önemlidir. Küresel bir dil olarak İngilizce, çocuklara kültürler arasında iletişim kurma ve bağlantı kurma kapasitesini öğretir. Bu konumuzda hızlı öğrenme için çocuklara İngilizce öğretmeye yönelik 7 yöntemi inceleyeceğiz. Bu yöntemler aynı zamanda çocukların dinleme ve izleme becerilerini de geliştirir.

 

Çocukların dinleme ve izleme becerilerini geliştirmenin 7 eğlenceli yolu

1.       Farkı Göster

Çocuklara bir şeyi duymakla onu dinlemek arasındaki farkı göstererek başlayın. Aynı hikayeyi iki farklı senaryoda anlatın. Öncelikle odanın içinde dolaşmasına, oyuncaklarıyla oynamasına veya dışarıyı keşfetmek için pencereden dışarı bakmasına izin verin. Daha sonra onları oturtun ve hikayeyi gerçekten dinlemek için size baktıklarından emin olun. İkisi arasındaki farkı hemen algılayacaklardır.

 

2.      Hikayeyi Tahmin Edin

Birlikte bir kitap okuyun veya kısa bir animasyon izleyin, ancak her sayfadan sonra veya her 20 saniyede bir duraklayarak öğrencilerin bir sonraki adımda ne olacağını tahmin edip edemediklerini değerlendirin.

 

3.      Şarkı dinlemek

 Çocukların dinleme ve izleme becerilerini geliştirmenin bir başka iyi yolu da şarkı dinlemektir. Müzik çocuklarda İngilizce öğrenimi için güçlü bir yöntemdir. Çocuklar İngilizce şarkı ve müzik dinleyerek sadece yeni kelimeler öğrenmekle kalmaz, aynı zamanda doğru telaffuzu edinir ve ritim ve tonlama duygusunu geliştirirler. Çocuğun yaşına ve dil yeterliliğine uygun seçilmiş şarkılar. Net sözlere ve akılda kalıcı melodilere sahip şarkıları arayın.

 

4.      Ses tanıma

Çocukların dinleme ve izleme becerilerini geliştirmenin bir başka iyi yolu da çocukların çeşitli sesleri veya sesleri dinlemelerini ve ne duyabileceklerini tahmin etmelerini sağlamaktır. Bu aktivite onların tek bir sese konsantre olmalarını ve etraflarındaki dünyayı biraz dışarıda bırakmalarını sağlar. Oyun hayvanların, ev eşyalarının veya dışarıdaki trafiğin çıkardığı seslerle ilgili olabilir.


improve kids' listening and watching skills

 

5.      Kısa hikayeler

 Çocuk hikayelerini İngilizce okumak, çocukların dinleme ve izleme becerilerini geliştirmenin etkili yollarından biridir. Hikayeler, kalıpları, kişilikleri ve daha basit cümleleriyle dili çocuklar için daha erişilebilir ve anlaşılır kılmaktadır. Çocuğun yaşına ve dil yeterliliğine uygun hikayeler seçin.

Çocukların kolaylıkla anlayabileceği basit kelimelere ve cümle yapılarına sahip hikayeler arayın. Öte yandan, anlamayı güçlendirmek için resim veya illüstrasyon gibi görsel yardımcıları da dahil edin. Çocukların sözcükleri anlamlarıyla ilişkilendirmelerine yardımcı olmak için hikayeyi okurken görselleri gösterin.

Hikâyeyi okuduktan sonra çocukları bir tartışmaya dahil edin. Konu, karakterler ve onların en sevdikleri yönleri hakkında sorular sorun. Düşüncelerini ve görüşlerini İngilizce olarak ifade etmelerini teşvik edin.

 

6.      Şiirler 

Şiir kullanmak çocukların dinleme ve izleme becerilerini geliştirmenin çekici ve etkili yollarından biridir. Aşağıda çocuklara İngilizce öğretirken şiirlerin kullanımına ilişkin bazı kurallar verilmiştir.

- Çocukların yaşına ve dil seviyesine uygun şiirler seçin. Çocuklar için basit, tekrarlayan ve anlaşılır kelimeler içeren şiirler seçin.

- Şiiri doğru telaffuzla yüksek sesle okuyun. Şiirdeki kelime ve cümlelerin doğru ve akıcı telaffuzunun çocukların dil becerilerini güçlendirmek açısından oldukça önemli olduğunu unutmayın.

- Şiiri birkaç kez tekrarlayın ve ona hareketler ve fiziksel jestlerle eşlik edin.

- Şiirin bazı kelimelerini veya cümlelerini çocuklar için çevirin ve anlamlarını açıklayın.

- Çocukları şiiri duygu ve alegori ile canlandırmaya teşvik edin.

 


How to improve kids' listening and watching skills

7. Video alanı

 Video izlemek çocukların dinleme ve izleme becerilerini geliştirmenin harika bir yoludur. Öncelikle İngilizce öğrenmek için uygun bir animasyon filmi seçin. Daha basit kelime ve ifadeler içerdiğinden çocuğunuzun yaşına uygun animasyonları seçmeniz tercih edilir. Animasyonu altyazılı izledikten sonra çocuğunuzu diyaloğun belirli bölümlerini tekrarlaması için teşvik edin. Animasyondaki cümle ve ifadelerin tekrar tekrar uygulanması, çocuğunuzun yeni kelimelere ve yapılara aşina olmasına ve telaffuzunu geliştirmesine yardımcı olur. Konuşma becerilerini geliştirmek için belirli diyalogları canlandırabilirsiniz. Bu aktivite çocuğunuzun yeni dil yapılarıyla tanışmasına yardımcı olur.


Sonuç

Çocuklarınız için video çevirmekten kaçının. Onlara dil öğrenme sürecinin başından itibaren çeviri seçeneği sunarsanız, her kelimenin ve cümlenin çevrilmesini bekleyecekler ve zihinleri çeviriye güvenmeye alışacak ve bu, bu yaşta dil öğrenimi için önerilmez. . Çocuğunuzun anlama yeteneği konusunda endişelenmeyin! Genellikle çizgi film hikayeleri basittir ve tekrar tekrar izlendiğinde çocuk yavaş yavaş bunların anlamını kavrar.

 

Kommentare


bottom of page