top of page

Çocukların İngilizce Öğrenmesini Sağlayacak En İyi 5 Çizgi Film

Güncelleme tarihi: 23 Oca

İngilizce dilini öğrenmek için kişinin birçok kelimeyi ve kuralı ezberlemesi gerekir. Tüm bu bilgileri hatırlamak çocuklar için zorlayıcı olabilir. Ancak çocuklar çizgi filmlerin yardımıyla kolaylıkla İngilizce öğrenebilirler. Bu nedenle, çocukların İngilizce dersleri için animasyon oldukça faydalıdır.

Çizgi filmlerde sıklıkla tekrarlanan kelimeler yer alır ve görsellerin kelime ve cümlelerle birleşimi, eğitici içeriğin çocuklar için ilgi çekici olmasını sağlar. Bu, bir çocuğun zihninde İngilizce kelime dağarcığının sabitlenmesine yardımcı olur. Bu ince noktalara dikkat etmek ve bunları tekrarlamak, çocukların dil öğrenmesinde dikkate değer sonuçlar doğurabilir.

Aşağıda çocuklara yönelik İngilizce dersleri için animasyonlar bulunmaktadır; bu animasyonlar yalnızca yeni kelimeler öğretmek ve çocuğun sözlüğünü genişletmekle kalmaz, aynı zamanda onları doğru kelime telaffuzuyla tanıştırır ve onlara İngilizce dilbilgisinin temel ilkelerini öğretir.

Çocukların İngilizce Öğrenmesini Sağlayacak En İyi 5 Çizgi Film

1-Kaşif Dora

Dora, İngilizce öğrenmekle ilgilenen herkes için mükemmel bir çizgi film. Bu çizgi film sadece izleyiciden geri bildirim almakla kalmıyor, aynı zamanda izleyicinin yanıtını da bekliyor. Dora'nın çocuklara İngilizce öğretmedeki olumlu özelliği, karakterler arasındaki konuşmaların ne aceleci ne de kafa karıştırıcı olmasıdır.

Karakterler konuşmaları sırasında yeterince duraklıyor, bu da dili öğrenmek isteyen izleyicilere sadece diyalogları tekrarlama fırsatı vermekle kalmıyor, aynı zamanda karakterlerin tartışmalarını takip etmelerine de olanak tanıyor. Genel olarak hikaye yavaş ilerliyor ve izleyicilerde hiçbir yanlış anlaşılma yaratılmıyor.


Cartoons for Kids to Learn English
Cartoons for Kids to Learn English

2-Peppa Pig

Peppa Pig ve sevimli ailesinin maceraları dünyanın her yerindeki çocuklar tarafından heyecanla takip ediliyor. Çocukların İngilizce Öğrenmesine Yönelik Bu Çizgi Filmler her yerde popülerdir ve çocuklara İngilizce öğretmek için değerli bir araç olarak hizmet eder.

Bu İngiliz yapımı ilk kez 2004'te yayınlandı. Bu çizgi filmin hedef izleyicileri öncelikle İngilizce dil yolculuğuna yeni başlayan okul öncesi çocuklardır.

Bu çizgi filmin her bölümü yalnızca 5 dakika sürüyor. Bölümlerin kısalığı, okul öncesi çocukların tüm dikkatlerini onlara odaklamalarına olanak tanır. Üstelik Peppa Pig'in hikayeleri basit ve anlaşılır.

Karakterler en basit ve en yaygın İngilizce kelimeleri kullanıyor ve çocukların anlayabileceği kadar yavaş konuşuyorlar. Bu çizgi film, ilkokula yeni başlayan çocuklara İngilizce öğretmek için uygundur.

3-Susam Sokağı

Bu klasik çizgi film çocuklara İngilizce öğretmek için inanılmaz derecede etkilidir. 4.300 bölümlük bu Amerikan yapımının temel amacı oyun yoluyla eğitim vermektir. Susam Sokağı'nda yaşayan sevimli karakterlerin maceralarını takip etmek zahmetsizdir ve çocuğunuz hikayeyi İngilizce olarak takip etmekte hiçbir zorluk yaşamayacaktır.

Bu çizgi filmdeki Elmo, Kermit veya Kurabiye Canavarı gibi karakterler son derece sevimli karakterlerdir ve onlarla birlikte İngilizce öğrenmek çocuğunuz için son derece eğlenceli olacak ve onun hızlı dil gelişimini kolaylaştıracaktır.

4-Blue'nun İpuçları ve Siz

“Blue'nun İpuçları ve Sen!” çizgi filmi çocuklara yönelik pedagojik bir TV dizisidir. “Blue's Clues” serisinin yeniden canlandırılmasıdır. Bu çizgi filmde Josh veya Steve adında bir kahraman ile Blue adında küçük mavi bir köpeğin maceralarını takip ediyorsunuz.

İşbirliği yaparak çocukları düşünme ve bulmaca çözmeyi içeren etkileşimli etkinliklere dahil ederler. Bu çizgi filmin formatı, çocukların soruları yanıtlayarak ve bulmaca çözerek katılmaya teşvik edildiği canlı aksiyon ve animasyon bölümlerinin bir kombinasyonunu içerir.

Çizgi film, çocukların kavramları anlamalarını ve İngilizce öğrenmelerini geliştirmelerine yardımcı olmak için tekrarlama ve görsel ipuçlarından yararlanır.

5-Kelime Kızı

Kelime Kızı” adlı çizgi film, Çocukların İngilizce Öğrenmesine Yönelik Çizgi Filmlerdir. Bu animasyonun baş kahramanı “Kelime Kızı”, dilsel güçlere sahip bir süper kahramandır. “Kelime Kızı”nın hikayeleri çocukların dil ve edebiyat becerilerini geliştirmeye odaklanıyor.

Bu animasyon serisi yaratıcı ve büyüleyici bir şekilde çocuklara yeni ifadeler ve sözcükler öğreterek İngilizce okuma, yazma ve anlama becerilerini geliştirmeyi teşvik ediyor. Ayrıca bu çizgi film çocuklara kitap sevgisi, hakkı aramanın önemi gibi olumlu ahlaki değerleri de aşılamaktadır.

Son söz

Birçok çocuk için yabancı dil öğrenmek de dahil olmak üzere akademik çabalar yorucu ve zorlayıcı olabilir. Bu bakımdan ebeveynlerin ve öğretmenlerin uygun öğrenme yöntemlerini seçmeleri ve bunları çocuğun ilgi ve beceri düzeyine göre özelleştirmeleri önemlidir.

İlgi çekici ve yaratıcı yaklaşımlar kullanarak çocuklara İngilizce öğretmeye çalışmalıdırlar. Animasyonların çocukların İngilizce derslerinde kullanılması son derece faydalıdır ancak bunların kullanılma şekli de hayati öneme sahiptir.

Ayrıca ebeveyn olarak İngilizce eğitici animasyonların çocuklar için iyi bir animasyon niteliği taşımasına dikkat etmelisiniz.

 

Comments


bottom of page