top of page

Çocuklar için Eğlence ve Oyunlar

Güncelleme tarihi: 27 Oca

Çocuklara İngilizce öğretmenin en iyi yöntemlerinden biri onları oyunlarla ve öğrenme etkinlikleriyle tanıştırmaktır. Çocuklar için Eğlence ve Oyunlar, oyunlar her zaman eğlenceli ve heyecan verici olduğundan öğrenme sürecini kolaylaştırır.

Çocuklara oyunlarla İngilizce öğretmek sadece keyif ve eğlence sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda sınıf dışı bir ortamda öğrenme şansı yaratarak çocukların ikinci dile aşina olmalarını sağlıyor.

Bu yöntemde en önemli koşul, çocuğun kendi çocuksu dünyasının dışına çıkmaması ve farkında olmadan, bilmeden, eğlence ve oyun yanında ikinci dili bilinçsizce öğrenmesidir.

Bu konuda, öğretmenler ve ebeveynler için bir rehber görevi görecek Çocuklar için Eğlence ve Oyunlar dil öğretiminin birkaç basit yöntemini anlattık.

 

Fun and Games for Kids

Çocukları Eğlendirecek 4 Eğlence ve Oyun 

·         Oyunlar

Eğlence ve Çocuklara Yönelik Oyunlar aracılığıyla İngilizce öğrenmek ve öğretmek oldukça etkili olabilir. Bu yaklaşım çocuklara yönelik sanal İngilizce dil sınıflarında bile uygulanabilir.

Çocuklar açık ve meraklı zihinlere sahiptir ve oyun ve eğlence yoluyla becerileri yetişkinlere göre daha hızlı öğrenirler. Faaliyetlere katılmak sadece onların dikkatini çekmekle kalmaz, aynı zamanda neşe ve motivasyonu da artırır.

İngilizce öğrenmenin etkili yöntemlerinden biri kelime tabanlı oyunlara katılmaktır. Kelime tabanlı oyunlar, bir konuyla ilgili kelimelerin toplanması veya kelimelerin alfabetik olarak sınıflandırılması yoluyla yapılabilir.

Ayrıca görsellerin İngilizce olarak gösterilmesi ve isimlendirilmesi yoluyla çocuğun bilişinin güçlendirilmesi sağlanabilir. Oyunu öğrenmeyle birleştirmek çocuklar için son derece olumlu bir deneyim yaratır. Günümüzde pek çok İngilizce oyuna mobil uygulama ve yazılımlar aracılığıyla ulaşılabilmektedir.

Qkidsenglish web sitesinde çocuklar oyun oynarken aynı zamanda İngilizce de öğreniyorlar. Büyüleyici ve faydalı oyunlar sayesinde çocuklar doğal olarak ve zahmetsizce yeni ifadeler ve kelimeler kazanırlar.

·         Şakalar

Çocuklara İngilizceyi şakalar yaparak öğretmek, onların kelime dağarcığını ve dil becerilerini zenginleştirmede eğlenceli ve etkili bir yöntem olabilir. Şakalar genellikle telaffuzu ve kelime dağarcığını geliştirebilecek dil oyunlarını, kelime oyunlarını ve kelime oyunlarını içerir.

Şakalara katılmak ve mizahlarını anlamak, çocukların dinleme becerilerini önemli ölçüde geliştirir. Şakalardaki kelimelerin ve cümlelerin doğru telaffuzunu ve aksanını dinleyerek telaffuzun ve hassas kelime tanımanın geliştirilmesinde olumlu bir etki yaratacaktır.

Şakalar ve dil oyunları da çocuğun sosyal ilişkilerini geliştirebilir. Şakaların, kahkahaların ve ortak eğlence etkinliklerinin paylaşılması, çocuklar arasında bağlantı ve bağ kurulmasına katkıda bulunur.

İşte dil öğrenimiyle ilgili şakalardan birkaç örnek:

Cevap: Elektrik kesintisinden dolayı 2 saat boyunca asansörde mahsur kaldım.

B: ben de! 3 saat boyunca YÜRÜYEN Merdivende mahsur kaldım.

 

A: Doktor bey ameliyattan sonra piyano çalabilme yeteneğim olacak mı?

B: Evet, elbette.

A: harika! Daha önce hiç çalamıyordum!


Fun and Games for Kids to Keep Them Entertained

·         Tekerlemeler

Tekerlemeler, benzer seslerin tekrarı veya zor ses kombinasyonlarının kullanılması nedeniyle hızlı ve doğru bir şekilde telaffuz edilmesi zor olan kelime öbekleri veya cümlelerdir. İşte birkaç tekerleme örneği:

 

  • How can a clam cram in a clean cream can?

  • Peter Piper picked a peck of pickled peppers.

  • She sells seashells by the seashore.

  • Six slippery snails slid slowly seaward.

  • Unique New York, you know you need a unique New York.

  • No need to light a night light on a light night like tonight

  • Bu tekerlemeler, kelimeler üzerinde takılıp kalmadan hızlı bir şekilde telaffuz etmek zor olabilir, bu da onları Çocuklar için Eğlence ve Oyunlar haline getirir.

 

·         Bilmeceler

Çocuklara İngilizce öğretirken bilmeceler ve bulmacalar kullanmak son derece yararlı ve ilginç olabilir. Bu yöntemler çocuklar için eğlence ve eğlence yaratmanın yanı sıra dil becerilerinin pratik edilmesini ve güçlendirilmesini de geliştirir.

Bilmece çözmek, dinlemede konsantrasyon ve doğruluk gerektirir. Bu aktiviteler çocukların dinleme becerilerini güçlendirir, onları dikkatli dinlemeye ve dildeki metinleri doğru anlamaya teşvik eder.

Öte yandan bilmeceler çocuğun kelime hazinesini arttırır. Onları yeni ve ilginç kelimeler kullanmaya teşvik ederler ve çocuklar bilmeceyi çözerken yeni kelimeler öğretme ve öğrenmeyle karşı karşıya kalırlar.

İşte birkaç bilmece örneği:

  • Bir yarıştasınız ve ikinci sıradaki kişiyi geçiyorsunuz. Şu anda hangi pozisyondasınız?

Cevap: İkinci sırada.

  • Haftanın yedi gününden herhangi birini adlandırmadan ardı ardına üç günü adlandırın.

Cevap: Dün, bugün ve yarın.

コメント

コメントが読み込まれませんでした。
技術的な問題があったようです。お手数ですが、再度接続するか、ページを再読み込みしてださい。
bottom of page