top of page

Çocuklar için iki dilli (Bilingual) olmanın önemi nedir?

Qkids English ebeveynleri, yetenekli, dinamik iki dilli çocuklar yetiştirme arzusunda ve bu konuda hevesli insanlardan oluşmaktadır. Elbette, soruları var ve bunlara cevap arıyorlar.

Ancak iki dilli evlerde çocuk yetiştirme konusunda, günümüzde bile bazı çocuk doktorlarının çocukları iki dile maruz bırakmaya karşı önerdikleri noktaya kadar karmaşık ve olumlu bir geçmişi var.


Erken iki dilliliğe karşı tutumlar genellikle bilimsel bulgulardan ziyade mitlere ve yanlış yorumlara dayanmaktadır. Burada gelişimsel psikoloji, bilişsel psikoloji, eğitim, dilbilim, iletişim bilimleri ve bozuklukları gibi çeşitli bilimsel alanlardaki araştırma bulgularını kullanarak çocuklukta iki dillilik hakkında en sık sorulan soruları ele almayı amaçlıyoruz.İki dillilik

Günlük hayatta iki dil kullanma yeteneğini ifade eder. İki dillilik yaygındır ve belki de üç kişiden biri iki dilli veya çok dilli olmak üzere dünyanın birçok yerinde artmaktadır ( Wei, 2000 ). İki dil arasındaki iletişim, Avrupa (İsviçre, Belçika), Asya (Hindistan, Filipinler), Afrika (Senegal, Güney Afrika) ve Kuzey Amerika (Kanada) dahil olmak üzere birçok kıtanın bölgelerinde tipiktir. Amerika Birleşik Devletleri’nde Kaliforniya (Texas), Florida, New York, Arizona ve New Mexico’da çok sayıda (ve büyüyen) iki dilli yaşamaktadır. Örneğin California’da 2035 yılına kadar anaokuluna kayıtlı çocukların% 50’sinden fazlasının İngilizce dışında bir dil konuşarak büyüyeceği beklenmektedir ( García, McLaughlin, Spodek ve Saracho, 1995 ). Benzer şekilde, Toronto gibi Kanada’nın bazı kentsel bölgelerinde, öğrencilerin% 50’sinde İngilizce dışında bir ana dil bulunmaktadır ( Kanada Eğitim Konseyi, 2008 ).


İki dilliliğin yaygınlığına rağmen, özellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda iki dilli dil öğrenmenin temelleri konusunda bu konuda şaşırtıcı bir şekilde çok az araştırma yapılmıştır. İki dillilik bilimi genç bir alandır ve birçok soruya kesin cevaplar henüz mevcut değildir.


Qkids English 4-12 yaş arası çocuklar için tüm dünyada en çok tercih edilen Online İngilizce Öğrenme Platformudur. Dünya genelinde ABD, Kanada, İspanya, Japonya, Çin, Türkiye ve her geçen gün artan Avrupalı küçük yaş grubu kullanıcıları ile 2.2 M+ 'dan fazla öğrenciyi ileri düzey İngilizce öğrenme standartları ile buluşturmaktadır.


Ayrıca, aileler, topluluklar ve kültürler arasındaki büyük farklılıklar nedeniyle başka soruların cevaplanması imkansızdır. Ancak, son birkaç on yılda bir araştırma çalışması birikimi ile, şimdi ebeveynlerin erken iki dillilik ya da en iyi çocuk dil kursu hakkındaki en acil sorularına kısmen cevap verilebilmektedir.


Erken iki dillilik hakkında bilimsel bulguları halka iletmek için çok az yer vardır ve amacımız iki dilli ve gelişimsel bilimi pratik, erişilebilir bilgilere damıtmaktır.

Kommentare


bottom of page