top of page

Çocuklara İngilizce Konuşmayı ve Hecelemeyi Nasıl Öğretebiliriz?

Güncelleme tarihi: 29 Oca

Genel olarak İngilizce konuşmak bazı çocuklar için çok zorlayıcı olabilir. Bazıları İngilizce konuşma konusunda çekingen davranırken, bazıları da İngilizceyi hatasız, kusursuz ve kusursuz bir şekilde konuşmaları ve hecelemeleri gerektiğini düşünüyor.

Olumlu ve teşvik edici bir ortam yaratarak ve İngilizce konuşulan bir ortamda kendilerini rahat hissetmeleri için özgüvenlerini artırarak çocuğunuza yardımcı olabilirsiniz. Ebeveynler genellikle çocuklarının İngilizce öğrenmesine nasıl yardımcı olabileceklerini merak ederler.

Qkidsenglish web sitesi, çocuğunuzu İngilizce Konuşmaya ve Hecelemeye motive etmek için çeşitli teşvik edici yöntemleri açıklayan bir makale sağlar.

 

Speak and Spell English

Çocuklara İngilizce sesler nasıl öğretilir?

Şarkı söylemek ve sesleri kullanarak İngilizce öğrenmek bazen zorlayıcı olabiliyor. Yeni bir dil öğrenmeye başladığınızda, o dilde ses tellerinizin telaffuz etmeye alışık olmadığı pek çok yabancı ses çıkar.

Şarkı söylemek, uygun dudak ve ağız pozisyonları oluşturmanıza ve bu sesleri net ve yüksek bir sesle üretmenize yardımcı olur. Şarkı söylemek, İngilizce dilinde daha zayıf ve daha güçlü sesleri farklı şekilde nasıl telaffuz edeceğinizi öğrenmenizi kolaylaştırır.

Anadili İngilizce olan bireyler bile zorluklarla karşılaşabilir ancak birkaç basit stratejiyle çocuklarınızın şarkılar aracılığıyla İngilizce öğrenmesi için en uygun platformu sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki adımları izleyerek çocuklarınızın şarkılar aracılığıyla daha kolay İngilizce konuşmasına ve hecelemesine yardımcı olun:

  • Öncelikle istediğiniz şarkının yazılı sözlerini İngilizce bulmaya çalışın veya altyazılı bir müzik videosu indirin.

  • Şarkı sözlerini yüksek sesle okuyun ve bilmediğiniz ve yeni kelimeleri sözlükte arayın.

  • Kağıt üzerindeki sözleri okurken şarkıyı bir kez dinleyin ve çocuğunuzu size eşlik etmesi için teşvik edin.

  • Çocuğunuz belli bir hazırbulunuşluk düzeyine ulaştığında, metne bakmadan şarkı sözlerini birlikte söylemeyi deneyin. Unutmayın, şarkı sözlerini hemen bir kenara atmamalılar. Hatta düzenli pratik ve tekrarlarla onlara şarkı sözlerini kolaylıkla öğretebilir ve şarkı sözlerini ezberlemelerine yardımcı olabilirsiniz.

Pek çok çocuk, özgüven eksikliği ve utangaçlık nedeniyle İngilizce konuşmayı ve hecelemeyi çok zor buluyor. İngilizce şarkı söylemek özgüvenlerini artırabilir ve utangaçlıklarını azaltabilir. Aslında şarkı söylemek, çocukların yüksek sesle konuşması ve yüksek sesle etkili bir şekilde konuşma pratiği yapması için güvenli bir alan yaratır.

 

Speak and Spell English for kids

Çocuklara Kelimeleri Hecelemeyi Nasıl Öğretebiliriz?

·         Tekrar okuyup tekrar deneyin

Çocuğunuz bir kelimeyi okuyamadığında ya da yanlış ifade ettiğinde ona o cümleye dönüp tekrar baştan okumasını söylemelisiniz çünkü bu bir tekrarlamadır ve doğru okuyabilir.

Eğer hala doğru okuyamıyorlarsa, kelimeyi tekrar okumalarını söyleyin. Sonuç olarak, bu alıştırmayla, onların sadece tekrar gözden geçirmelerine değil, aynı zamanda telaffuzlarını düzeltmeye, yapısını tahmin etmeye ve kelimenin yazılışını akıllarında tutmaya yeniden denemelerine de olanak tanıdınız.

·         Çocuğunuzu eğitmek için oynayın

Çocukların kelimeleri ezberlemelerine yardımcı olacak en etkili yöntem oyun oynamaktır. Çocuklar yabancı İngilizce kelimelerle karşılaştıklarında uygulayabileceğiniz stratejilerden biri kelimeyle ilgili oyunlar kullanmaktır.

Örneğin, çocuğunuz zor bir kelimeyle karşılaşırsa kelime kartlarını kullanarak pratik yapmak ve kelimeyi öğrenmek için onlarla oynayabilir veya o kelimeyle bir şiir oluşturup ona şiir aracılığıyla anlamını ve telaffuzunu öğretebilirsiniz.

Alternatif olarak oyunlar ve alışılmadık kelimelerin öğrenilmesini kolaylaştırmak için katılabileceğiniz başka aktiviteler de vardır. Örneğin bir çocuk hikâyesinin temasına uygun illüstrasyonlar varsa çocuğun hikâyeyi kavramasına yardımcı olabilir.

Yukarıda belirtilen durumlarda, bilmediğiniz İngilizce kelimeleri resmi işaret ederek gösterebilirsiniz.

 

How to Teach Kids to Spell Words

Çocuklara Zor Kelimeler Nasıl Öğretilir? 

Zor kelimeler veya "karmaşık kelimeler", telaffuz veya yazım konusunda belirli kurallara sahip olan ve çocukların İngilizce konuşması ve hecelemesi zor olabilecek kelimeleri ifade eder. Bu nedenle çocuklara bunları nasıl heceleyeceklerini ve telaffuz edeceklerini öğretmek önemlidir.


Çocuklara zor kelimeleri öğretmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz:

  • Düzenli tekrar: Çocukların ezberleyebilmesi için zor kelimeleri düzenli olarak tekrarlayın. Bu, oyunlar, yazma alıştırmaları veya sözlü pratik yoluyla yapılabilir.

  • Bilgi kartları kullanın: Çocukların kelimeleri görselleştirmelerine ve telaffuzlarını öğrenmelerine yardımcı olmak için bilgi kartları veya resimli kartlar kullanın.

  • Kelime - Kelime tabanlı oyunlar: Çocukları eğlenceli ve etkileşimli bir şekilde meşgul etmek için zor kelimelerle ilişkilendirilen oyunları kullanın. Örneğin, çocukların zor kelimeleri belirli bir sırayla telaffuz etmelerinin teşvik edildiği bir telaffuz oyunu oynayabilirsiniz.

  • Yazma alıştırmaları: Çocuklara zor kelimeler yazma fırsatı verin. Bu alıştırma kelimelerin yazımını ve doğru telaffuzunu güçlendirmeye yardımcı olabilir.

 

 

 

 

 

Comments


bottom of page