top of page

Oyunlarla İngilizce Öğrenmek: Öğrenmeyi Çocuklar İçin Eğlenceli Hale Getirin

Güncelleme tarihi: 23 Oca

Çocuklara yönelik dolaylı İngilizce öğretimi dünyadaki en yeni ve güncel öğretim yöntemlerinden biridir. Bu teknik çocuklar için örnek ve özel bir yöntem olarak değerlendirilmektedir.

Bu yöntemde en önemli koşul, çocuğun kendi çocuksu dünyasının dışına çıkmaması ve farkında bile olmadan, eğlence ve oyun yanında ikinci dili bilinçsizce öğrenmesidir.

En iyi ve en etkili dolaylı yöntemlerden biri oyunlarla İngilizce öğrenmektir. Günümüzde pek çok İngilizce oyuna mobil uygulama ve yazılımlar aracılığıyla ulaşılabilmektedir. Her ne kadar çok sayıda oyun sanal sınıflarda çevrimiçi olarak da oynanabiliyorsa da. Bu sayımızda bu oyunlardan bazılarına değineceğiz.


Learning English with games

Çocukların İngilizcesini Öğrenmek için 12 Eğlenceli Oyun

1.      Simon Diyor ki:

Bu oyunda bir kişi “Simon” gibi davranıp çeşitli komutlar veriyor, diğer oyuncular da bu eylemleri tekrarlamak zorunda kalıyor. Çocukların İngilizce dinleme ve talimatları anlamaya alışmalarına yardımcı olmak için bu oyunu İngilizce olarak oynayabilirsiniz.

2.      Casusluk yapıyorum:

Bu oyunda kişi bir nesne seçiyor ve “Küçük gözümle A, B harfiyle başlayan bir şeyi gözetliyorum” diyerek ipucu veriyor. Diğer oyuncular belirli bir nesneyi tahmin etmelidir. Bu oyun gibi oyunlarla İngilizce öğrenmek, çocukların yeni kelimeler öğrenmesine ve açıklama becerilerini geliştirmesine yardımcı olur.

3.      Bingo:

 Bu klasik oyun, kelime kümelerinden oluşan bir tablo içerir. Bir kişi kelimeleri rastgele söyler ve diğer oyuncular bu kelimeleri kendi tablolarında bulup işaretlemelidir. Bu oyun, çocukların kelime hazinesi geliştirmelerine ve okuma ve dinleme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur.

4.      Sessiz Kelime:

Bu oyunda bir kişi bir kelime seçer ve onu kelimeler kullanmadan anlatmak zorundadır. Diğer oyuncular kelimeyi tahmin etmeye çalışmalıdır. Bu oyun çocukların dinleme becerilerini, kelime anlamalarını ve deyimsel ifadeleri kullanma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur.

5.      Adam asmaca:

Bu oyunda bir kişi bir kelime seçer ve diğer oyuncular harfleri tahmin ederek kelimeyi tahmin etmelidir. Yanlış tahmin edilirse asılı figürün parçaları eklenir. Bu oyun gibi oyunlarla İngilizce öğrenmek, çocukların kelime hazinesi pratiği yapmasına ve tahmin etme ile kelime keşfetme becerilerini geliştirmesine yardımcı olur.

6.       Şarkı söylemek:

 İngilizce şarkı söylemek çocuklar için oldukça avantajlı olabilir. Çocuklar, akılda kalıcı melodilere sahip basit şarkılar seçerek dinleme yeteneklerinde, telaffuzlarında ve kelimelerin anlamlarını anlamada gelişme yaşayabilirler.

7.      İngilizce Çizgi Film İzlemek:

İngilizce çizgi filmleri altyazılı veya altyazısız izlemek, İngilizce öğrenmek için mükemmel bir platformdur. Çocuklar genellikle çizgi film ve film izleyerek yeni kelimeler öğrenebilir ve İngilizce metin anlama ve telaffuz konularında bilgi sahibi olarak okuma ve dinleme becerilerini geliştirebilirler.

8.      Tercih eder misin?

Bu oyunda “Hangisini tercih edersin?” şeklinde bir soru sorulur ve çocuklar tercihlerini ifade etmelidir. Bu oyun, çocukların fikirlerini ifade etme ve gerekçelerini açıklama konusunda pratik yapmalarına yardımcı olarak İngilizce konuşma becerilerinin gelişmesini kolaylaştırabilir.

9.      Yirmi Soru:

Bu oyunda bir kişi gizli bir nesne düşünür ve diğer oyuncular 20'ye kadar soru sorarak onu tahmin etmeye çalışmalıdır. Bu oyun, uygun soru sorma becerisini geliştirir ve oyuncuların kelime hazinesini genişletir.


Fun Games for Learning Kid’s English

10.   Hikaye Anlatımı:

Hikaye anlatımı çocukların yaratıcılıklarını İngilizce dilinde kullanmalarına olanak tanır. İngilizce hikayeler oluşturup anlatabilirler. Bu oyun gibi oyunlarla İngilizce öğrenmek, çocukların konuşma becerilerini, yaratıcılığını ve kelime dağarcığını geliştirmeye yardımcı olur.

11.   Rol yapma oyunu:

 Rol yapma oyunları çocukların farklı roller üstlenmelerine ve gerçek ya da hayali durumlarda birbirleriyle etkileşime girmelerine olanak tanır. Bu oyun çocukların konuşma, dinleme ve problem çözme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur.

12.  Tabu Oyunu:

Bu oyunda bir kişi ana kelimeyi veya ifadeyi seçer. Daha sonra o kelimeyi veya ifadeyi belirli yasak kelimeleri kullanmadan çocuklara anlatmaları gerekir. Çocuklar bilgilerine dayanarak kelimeyi veya cümleyi tahmin etmelidir. Bu oyun çocukların yeni kelimeler öğrenmesine, tanımlama becerilerini geliştirmesine ve kelimeleri yaratıcı bir şekilde kullanmasına yardımcı olur.

Son söz

Çocuklarınızı eğlenceli ve eğlenceli İngilizce öğrenme dünyasına dahil etmek ister misiniz? Qkidsenglish, öğrenmenin dolaylı olarak gerçekleştiği çocuklara yönelik oyunlarla çevrimiçi İngilizce Öğrenme olanağı sunar. Qkids English web sitesinde çocuklar oyun oynarken aynı zamanda İngilizce de öğreniyorlar. Büyüleyici ve faydalı oyunlar sayesinde çocuklar doğal olarak ve zahmetsizce yeni ifadeler ve kelimeler kazanırlar.

 

Comentarios


bottom of page